امیرمهدی وثوق، پیکرتراش و نقاش مشهدی

amirmehdi vosogh

امیرمهدی وثوق متولد سال ۱۳۶۰ در مشهد است.

ذوق ساخت آثار هنری و مجسمه سازی در سنین کودکی در وجودش جوشید و در چهارده سالگی رسما آموختن را نزد دکتر کیانوش ناهید آغاز کرد. در شهرک صنعتی توس کارگاهی کوچک دارد و در کنار اشتغال زایی، حرفه مجسمه سازی را به علاقه مندان آموزش می دهد. آثار این هنرمند گوشه ای از ظرافت هنر ایرانی را نمایش می دهد.

به مناسبت زادروز میکل آنژ به معرفی این هنرمند مشهدی می پردازیم.

او می گوید: از سال ۷۴ در خدمت کیانوش ناهید بودم که از جمله بهترین استادان مجسمه سازی مشهد به حساب می آید. ایشان پایه گذار تمام دانش و اطلاعات من در حوزه مجسمه سازی بودند و تا امروز هر موفقیتی کسب کرده ام مدیون آموزه های ایشان و البته عشق و علاقه و پشتکار خودم هستم.

امیرمهدی وثوق را می توان به واسطه ساخت بیش از ۵۰ پیکره از نام های ماندگار و اساطیر، که نه تنها مشهد، بلکه از شمال تا جنوب کشور را تماشایی کردند، شناخت. از جمله برخی از مجسمه های آثار ایشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–مجسمه صیادان آفتاب در ساحل سوروی بندرعباس

–پرتره شهید شیرودی در شیرود تنکابن

–مجسمه گلدسته های حرم در میدان بوعلی مشهد با ترکیبی از شیشه و آینه کاری

مجسمه های امیرمهدی وثوق
مجسمه های امیرمهدی وثوق

هرچند آثار انتزاعی و سور رئالیسم نیز در رزومه این هنرمند وجود دارد، اما وی از سرک کشیدن در زندگی بزرگان تاریخ و زنده کردنشان در قالب تندیس و سردیس، لذت میبرد. از طرفی در سال های اخیر در حوزه نقاشی نیز فعال بوده و چندین نمایشگاه نیز برگزار کرده است. آخرین نمایشگاه انفرادی ایشان با نام «دار بینه» برگزار شد.

از دیگر آثار ماندگار وی میتوان تندیس “خواجه نصیرالدین طوسی”، “حسین ابن موسی هرمزی” و سردیس نامدارانی مانند “محمدعلی شریعتی”، “شهید برونسی”، “پهلوان حاج محمد خادم” و بسیاری دیگر را نام برد.

امیر مهدی وثوق در سال ۱۳۸۵ دیپلم افتخار و عنوان برتر جشنواره ملی دانشجویی دانشگاه های شمال شرق کشور را با ساخت اثر برگزیده کسب کرد. در سال ۱۳۸۶ دیپلم افتخار و تندیس دوسالانه هنرهای تجسمی استان خراسان را بدست آورد. در سال ۱۳۹۸ نیز منتخب نخستین سمپوزیوم پرتره مفاخر وشهدا در مشهد شد.

او معتقد است هنرمندی که تندیس مفاخر و مشاهیر را می سازد، باید با زمینه های تاریخی و جغرافیایی، اعتقادات و ارزش ها، اشارات ابرو و شیوه نگاه، آناتومی چهره، ژنتیک و حتی خلق و خوی و روحیات شخص مورد نظر آشنا باشد.

در سال های اخیر که جشنواره استقبال از بهار برگزار شده، امیر مهدی وثوق از اولین سال در طی این چهارده سال به عنوان طراح و مجری المان های شهری حضوری بسیار فعال داشته است. در سال جدید نیز او مجسمه شهری با نام «وصال» را طراحی و اجرا خواهد کرد.