مجسمه رستم و اژدها در خلیج فارس: بازتابی از دلاوری و پاکی در دل امواج

بر پهنه ی نیلگون خلیج فارس، تندیسِ نبرد رستم و اژدها، یادآور حماسه ی جاودان شاهنامه، سر بر افراشته است. این مجسمه ی فاخربا ارتفاع 10 متر، که نخستین مجسمه در آب های ایران به شمار می رود، ثمره ی خلاقیت و ظرافت هنرمندان ایرانی است که بر اساس طرحی از استاد محمود فرشچیان، حماسه ی خان سوم شاهنامه را به شکلی بدیع و جاودانه، در معرض دید همگان قرار داده اند.

در روایت های شاهنامه آمده است که پس از نبردی جانانه، رستم پهلوان، اژدهای پلید را مغلوب و از پای در می آورد. از پیکره ی اژدها، خونِ تیره ای جاری می شود که سیلِ بارانی آن را شستشو می دهد و زمین را از پلیدی پاک می کند. مجسمه ی رستم و اژدها در بوشهر، نمادی از این پاکی و روشنایی است که از دل دلاوری و مبارزه با تاریکی و پلیدی سرچشمه می گیرد.

ایده ی ساخت این مجسمه ی حماسی، از ابتکارات شهرداری بوشهر بود که با هدف خلق اثری ماندگار و نمادی درخشان از فرهنگ و تاریخ ایران، به ثمر نشست. اما خلق این اثر فاخر، بدون چالش و دشواری میسر نبود. ظرافت و پیچیدگی طراحی مجسمه، به ویژه به دلیل وجود سه شخصیت در هم تنیده، نیازمند تبحر و ظرافت هنرمندان مجسمه ساز بود.

اما بدون شک، بزرگترین چالش این پروژه، نصب آن در دل دریا بود. برای نخستین بار در ایران، مجسمه ای عظیم در فاصله ی 200 متری از ساحل، در پهنه ی خلیج فارس نصب می شد. این کار ظریف و حساس، نیازمند برنامه ریزی دقیق و محاسبات فنی پیچیده بود. نصب این مجسمه در یک بازه ی زمانی 20 روزه از اواخر اسفند تا اواسط فروردین، همزمان با طولانی ترین جزر و مد سال در بندر بوشهر، ظرافت و دقت عمل تیم طراحان و مجریان این پروژه را به وضوح به نمایش می گذارد.

متریال به کار رفته در ساخت این مجسمه، فایبر گلاس است و برای محافظت از آن در برابر امواج و خوردگی آب دریا، از پوشش اپوکسی استفاده شده است.

مجسمه ی نبرد رستم و اژدها، به عنوان نمادی از فرهنگ، تاریخ و هویت ایران، نه تنها جاذبه ای گردشگری منحصر به فرد برای شهر بوشهر محسوب می شود، بلکه یادآور رشادت ها، دلاوری ها و فداکاری های پهلوانان این مرز و بوم است و حماسه ی جاودانه ی نبرد خیر و شر را در اذهان زنده نگه می دارد.

مقالات

مجسمه رستم و اژدها در خلیج فارس: بازتابی از دلاوری و پاکی در دل امواج

بر پهنه ی نیلگون خلیج فارس، تندیسِ نبرد رستم و اژدها، یادآور حماسه ی جاودان شاهنامه، سر بر افراشته است. این مجسمه ی فاخربا ارتفاع 10 متر، که نخستین مجسمه در آب های ایران به شمار می رود، ثمره ی خلاقیت و ظرافت هنرمندان ایرانی است

آینده هنر شهری در مواجهه با تکنولوژی های نوظهور

هنر شهری، که زمانی به نقاشی های دیواری ساده و مجسمه های عمومی محدود می شد، با ظهور فناوری های نوظهور به سرعت در حال تکامل است. این تحولات هیجان انگیز، فرصت های بی نظیری را برای هنرمندان، نوآوران و فن آوران فراهم می کند تا با همکاری یکدیگر، آثار هنری تعاملی و پویایی خلق کنند که مرزهای خلاقیت را جابجا می کند.

شهر تشنه پاکسازی است تا زیباسازی!

تنها با اجرای برنامه‌های مدون است که می‌توان شاهد شهری پاک، زیبا، و قابل زندگی برای همه شهروندان بود. شهری که بیشتر از هرچیز امروز تشنه پاکسازی است تا زیباسازی !

نگاهی به ظرفیت‌های صنایع خلاق شهری در گفت‌وگو با مدیر یک شرکت خلاق

«مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج» از اولین پیشگامان حوزه طراحی و فضاسازی شهری در کشور است که در سال ۱۳۹۷ در مشهد تاسیس شد اما سابقه فعالیت‌های هنری سراج به ۱۳۸۸ و همزمان با رویداد استقبال از بهار و طراحی المان‌های شهری در مشهد بازمی‌گردد. به گفته محسن سراجی، بنیان‌گذار و مدیرعامل مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج، ایده اصلی تاسیس این شرکت خلاق احساس نیاز به جذاب‌ترشدن فضاهای خالی و به اصطلاح خاکستری شهری و ایجاد پویایی و نشاط در شهر با بهره‌گیری از مجسمه‌ها، نمادها و المان‌های هویتی ایرانی و متناسب با فرهنگ شهری بود.