به نام خیام به کام گالیله!

مجسمه نصب شده در بلوار خیام مشهد آیا شما را به یاد خیام می‌اندازد؟! تصویر ذهنی شما از خیام چه شکلی است؟

در تعریف “تصویر ذهنی” آمده: تجربه درک یک شی، رویداد یا صحنه که در واقعیت، قابل حس نیست را تصویر ذهنی یا Mental image گویند حال حکیم عمر خیام چنین ظاهری در اذهان عمومی دارد؟! قطعاً که تصویر دقیقی از چهره این اندیشمند در دسترس نیست اما بد نیست چند تصویر پرتکرار از خیام در فضای مجازی را ببینیم. اگرچه این تصاویر با یکدیگر متفاوت‌اند اما چون عموم مردم خیام را بیشتر با رباعیات و اشعارش به‌خاطر دارند تا نجوم و ریاضیات زیاد دور از ذهن و غیرقابل‌باور نیستند. در حالیکه چهره عبوس و جدی مجسمه بلوار خیام بیشتر یادآور شخصیت‌هایی ادبیات حماسی است تا رباعی سرا! لباس و ظاهر این اثر نیز بیشتر به شخصیت‌های معاصر شبیه هست تا خیام دوره سلجوقی! نه از عبا و قبا با آستین‌های فراخ آن دوره خبری هست و نه از کلاه و سرپوش.

 نهایتاً شاید چنین تجربه‌هایی در هنر شهری بتواند راهگشای سایر هنرمندان باشد که اصلی‌ترین عامل موفقیت یک المان شهری درنظرگرفتن سلیقه و تصویر ذهنی مخاطب است. اینکه چنین اثر عظیمی نتوانسته در سلیقه مخاطب جا باز کند و ارتباط بگیرد جای بسی تأسف و تأمل دارد.

      این یک دو سه روز نوبت عمر گذشت/چون آب به جویبار و چون باد به دشت/هرگز غم دو روز مرا یاد 

      نگشت/روزی که نیامدست و روزی که گذشت. «حکیم عمرخیام.»  

 برای مطالعه مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات

به نام خیام به کام گالیله!

مجسمه نصب شده در بلوار خیام مشهد آیا شما را به یاد خیام می‌اندازد؟! تصویر ذهنی شما از خیام چه شکلی است؟ در تعریف “تصویر ذهنی” آمده: تجربه درک یک شی، رویداد یا صحنه که در واقعیت، قابل حس نیست را تصویر ذهنی یا Mental image گویند حال حکیم عمر خیام چنین ظاهری در اذهان […]

فقط با ۱۲۰ هزار تومان از فرهنگ محروم شوید!

آیا استاندارد و یا نظارتی بر گرافیک بنر‌ها و تبلیغات سطح شهرداریم؟! چرا گرافیک شهری نباید به طراحان گرافیک سپرده شود؟ آیا وضع موجود گرافیک شهری و تبلیغات فرهنگی مشهد راضی‌کننده است؟ سؤالاتی که بار‌ها در ذهن مرور شده اما تاکنون پاسخی برای آن پیدا نشده و البته به نظر می‌رسد طرح آن‌هم فایده و […]

کریسمس بستری برای نمایش هنرهای عمومی

فعالیت هنری که برای نمایش در مکان های عمومی طراحی و اجرا می شود و دارای منظوری خاص است، با نام هنر عمومی یا Public Art شناخته می شود. هنر عمومی از نظر بصری و فیزیکی در دسترس عموم است و در فضایی عمومی برای مردم نمایش داده می شود.