چاپ نمایشنامه ی ورشو توسط نشر مروارید

1 سال قبل | 08:15

نمایشنامه ی ورشو به قلم علی حاتمی نژاد، نمایشنامه‌نویس مشهدی توسط نشر مروارید چاپ شد. علی حاتمی نژاد دارای مدرک کارشناسی ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر و معماری در تهران است . وی  تاکنون در زمینه‌های نویسندگی و کارگردانی در عرصهٔ استانی و کشوری جوایز بسیاری برده است. او مؤسس گروه تئاتری کربن است و تاکنون نویسندگی و کارگردانی نمایش‌هایی چون پایان کبوتر، سال‌های سرد، باد در هیاهوی عصر پاییز، بلیط‌های تک نفری، بگذار گاهی آفتاب به دریچه چشمانت ببارد، بگذار گاهی در حوالی خیالت پرسه بزنم، طبقه همکف و تب سرد روی پیشانی داغ را بر روی صحنه برده است. از علی حاتمی نژاد تا کنون نمایشنامه‌های پوتین‌های پایدار، دویدن در شیب ملایم و یک برش از کیک شکلاتی و نیز کتاب تولد یک سنگ به تصویرگری الهه رئیس الساداتی منتشر شده است.

این نمایشنامه پیش‌ازاین در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر در بخش نمایشنامه‌نویسی نیز شرکت کرده و کاندید دریافت جایزة بهترین نمایشنامه شده است.

 

 

 

این نویسنده در گفت‌وگو با «ایران‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎تئاتر» درباره مضمون و داستان نمایش «ورشو» عنوان کرد: «داستان نمایش مضمون تاریخی دارد و درباره لهستانی‌های آواره جنگ جهانی دوم است که در سال ۱۹۴۱ از اردوگاهی در سیبری به سمت ایران حرکت می‌کنند و این بر خلاف اغلب روایت‌ها است که می‌گویند آن‌ها از سمت انزلی و رشت به سمت تهران و در ادامه اصفهان می‌رسند. در حدود ۷۰۰ تن از این آوارگان از طریق عشق‌آباد به مشهد وارد می‌شوند و کمتر به قضیه حضور و اسکان آوارگان لهستانی در مشهد پرداخته شده و الان هم در شهر مشهد یک گورستان لهستانی‌ها داریم. در داستان نمایشنامه، قصه یک خانواده لهستانی آواره، مرکز ثقل درام است که در مشهد حضور دارند و مدام در رویا از مشهد به «ورشو» پایتخت لهستان در رفت‌وآمد هستند.»

 

برای اطلاع بیشتر از اخبار هنری  اینجا را کلیک کنید.

اخبار مرتبط

«آکتور» جایزه جشنواره سئول را دریافت کرد

سریال «آکتور» جایزه هجدهمین دوره جشنواره درامای سئول در بخش فیلمنامه را دریافت کرد.
2 روز قبل

فیلم «نگهبان شب» نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۴ شد

فیلم سینمایی «نگهبان شب» از میان سه نامزد نهایی، به اتفاق آرا به عنوان نماینده سینمای ایران در مراسم...
5 روز قبل

سوئد «سیزده سالگی» را تجربه می‌کند

فیلم کوتاه «سیزده سالگی» به کارگردانی صمد علیزاده و تهیه‌کنندگی نوید محمدزاده به چهل و دومین جشنواره بین‌المللی آپسلای...
6 روز قبل

«با من فریاد بزن» در راه مکزیک

فیلم کوتاه «با من فریاد بزن» ساخته شیوا مردان‌نیا به عنوان یکی از آثار برگزیده بیستمین جشنواره فیلم کوتاه...
7 روز قبل