چاپ نمایشنامه ی ورشو توسط نشر مروارید

نمایشنامه ی ورشو به قلم علی حاتمی نژاد، نمایشنامه‌نویس مشهدی توسط نشر مروارید چاپ شد. علی حاتمی نژاد دارای مدرک کارشناسی ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر و معماری در تهران است . وی  تاکنون در زمینه‌های نویسندگی و کارگردانی در عرصهٔ استانی و کشوری جوایز بسیاری برده است. او مؤسس گروه تئاتری کربن است و تاکنون نویسندگی و کارگردانی نمایش‌هایی چون پایان کبوتر، سال‌های سرد، باد در هیاهوی عصر پاییز، بلیط‌های تک نفری، بگذار گاهی آفتاب به دریچه چشمانت ببارد، بگذار گاهی در حوالی خیالت پرسه بزنم، طبقه همکف و تب سرد روی پیشانی داغ را بر روی صحنه برده است. از علی حاتمی نژاد تا کنون نمایشنامه‌های پوتین‌های پایدار، دویدن در شیب ملایم و یک برش از کیک شکلاتی و نیز کتاب تولد یک سنگ به تصویرگری الهه رئیس الساداتی منتشر شده است.

این نمایشنامه پیش‌ازاین در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر در بخش نمایشنامه‌نویسی نیز شرکت کرده و کاندید دریافت جایزة بهترین نمایشنامه شده است.

 

 

 

این نویسنده در گفت‌وگو با «ایران‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎تئاتر» درباره مضمون و داستان نمایش «ورشو» عنوان کرد: «داستان نمایش مضمون تاریخی دارد و درباره لهستانی‌های آواره جنگ جهانی دوم است که در سال ۱۹۴۱ از اردوگاهی در سیبری به سمت ایران حرکت می‌کنند و این بر خلاف اغلب روایت‌ها است که می‌گویند آن‌ها از سمت انزلی و رشت به سمت تهران و در ادامه اصفهان می‌رسند. در حدود ۷۰۰ تن از این آوارگان از طریق عشق‌آباد به مشهد وارد می‌شوند و کمتر به قضیه حضور و اسکان آوارگان لهستانی در مشهد پرداخته شده و الان هم در شهر مشهد یک گورستان لهستانی‌ها داریم. در داستان نمایشنامه، قصه یک خانواده لهستانی آواره، مرکز ثقل درام است که در مشهد حضور دارند و مدام در رویا از مشهد به «ورشو» پایتخت لهستان در رفت‌وآمد هستند.»

 

برای اطلاع بیشتر از اخبار هنری  اینجا را کلیک کنید.

اخبار مرتبط

نمایشگاه نقاشی بدیل

نمایشگاه انفرادی نقاشی نونا نمازی با عنوان «بدیل» از روز بیست و یکم مردادماه در هنرخانه ی بن بست،...

حضور دو نماینده از مشهد در جشنواره تئاتر شهرزاد

پانزده اثر پذیرفته‌شده «دومین جشنواره تئاتر شهرزاد» توسط هیأت انتخاب این جشنواره اعلام شد. در پی فراخوان دومین جشنواره...

نمایشی درباره ی چند قاف بزرگ

نمایش درباره ی چند قاف بزرگ جدیدترین اثر مرکز تئاتر کربن است که از بیستم مردادماه هر شب ساعت...

راهیابی اثر مشهدی‌ها به جشنواره مولیزه ی ایتالیا

فیلم کوتاه کت و من به نویسندگی و کارگردانی هادی شیبانی از هنرمندان مشهدی به‌عنوان تولید مشترک ایران و...