محمدزاده تیتکانلو «کهن‌الگو» را به فرهنگستان هنر آورد

1 ماه قبل | 04:22

محمد محمدزاده تیتکانلو نمایشگاه نقاشی و مجسمه «کهن‌الگو» را به همت مرکز اقتصاد هنر فاطر در مرکز هنری نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر برپا کرده است.

محمد محمدزاده تیتکانلو که تجربیات متعددی در زمینه، عکاسی، نقاشی، نویسندگی و فیلمسازی دارد و نمایشگاه‌های متعددی را تاکنون برپا کرده است، این بار مجموعه‌ای از نقاشی‌ها و مجسمه‌هایش را که مبتنی بر نظریه کهن الگو گوستاو یونگ است را در گالری نقش جهان به نمایش گذاشته است. او در این نمایشگاه ۲۵ تابلو نقاشی در سبک اکسپرسیونیسم و ۵ مجسمه را در معرض دید مخاطبان گذاشته است.

در متنی که برای معرفی این مجموعه منتشر شده آمده است: « نمایشگاه «کهن الگو» مبتنی بر نظریه روانشناسی کارل گستاو یونگ است که به گونه‌ای در قاب‌ها با نگاه فلسفی ترکیب شده است بر همین اصل، سعی بر این است تا در آثار، ارتباط ناخود آگاه جمعی بشری، با فلسفه جهان ازلی و ابدی بدون محدودیت، منعکس شود. برای رسیدن به مفهوم «ترکیب ناخود آگاه جمعی انسانی با فلسفه جهان هستی» نقاشی‌ها تأکید بر فیزیک قابل لمس بر محتوای نامکشوف (موضوعات آثار) دارد و بر همین اساس جهت تأکید جلوه فیزیکی محتوای متافیزیک، از لایه‌های ضخیم رنگ (تکنیک معمول نقاش) استفاده شده است. با تماشای تابلوی «کائنات»، «مرگ ژکوند»، «تابلو‌های بیگانگان» و… شاید بتوان کمی به مفهوم نمایشگاه نزدیکتر شد. »

محمد محمدزاده تیتکانلو، متولد ۱۳۴۳ نقاش، عکاس، نویسنده، فیلمساز است و سال گذشته همه آثار او از مجموعه فناپذیر که در گالری ماهر به تماشا درآمد به فروش رفت.

در رزومه محمدزاده تیتکانلو آمده است: احیای شیوه عکاسی باستانی «داگرئوتیپ» در کشور، تألیف ۶ عنوان کتاب، ابداع شیوه عکاسی «میم داگ» (دیجیتال داگرئوتیپ)، ابداع «کاغذ عکس فوری‌مانیتوری»، برگزاری کارگاه‌های دوره‌ای نقاشی پشت شیشه برای انجمن‌ام اس، نمایشگاه انفرادی مجموعه نقاشی‌های رنگ و روغن به شیوه کهن‌نگاری با عناوین «مشروطه خواهان» در گالری آرتین، نمایشگاه نقاشی انفرادی رنگ و روغن «نبرد‌های نادر شاه» در موزه ملک مشهد، برگزاری نخستین نمایشگاه عکس انفرادی داگرئوتیپ ایران در موزه عکسخانه شهر از جمله فعالیت‌های هنری او به شمار می‌رود.

منبع: هنرآنلاین

برای اطلاع بیشتر از اخبار هنری  اینجا را کلیک کنید.

اخبار مرتبط

فهرست فیلم‌های اکران نوروز ۱۴۰۲ اعلام شد

روح الله سهرابی مدیرکل اداره نظارت بر عرضه ونمایش سازمان سینمایی در خصوص اکران نوروزی گفت: فیلم‌های «غریب»، «ملاقات...

اکران مردمی فیلم تئاتر سجاد افشاریان در مشهد برگزار شد

نخستین اکران مردمی فیلم تئاتر «هرکسی یا روز می‌میرد یا شب، من شبانه‌روز» با حضور سجاد افشاریان در مشهد...

بیست‌وپنجمین دوره جشنواره تسالونیکی آغاز می‌شود

جشنواره مستند تسالونیکی امسال از ۲ تا ۱۲ مارس برابر با ۱۱ تا ۲۱ اسفند در حالی برگزار می‌شود...

سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر در ایستگاه پایانی

آیین اختتامیه سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، شامگاه 4 اسفندماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد...