خوانش اشعار «باد و برگ» کیارستمی در جشنواره «عکس ۵»

4 ماه قبل | 08:58

مهدی شادی‌زاده از خوانش اشعار «باد و برگ» عباس کیارستمی توسط نازنین فراهانی در بزرگداشت عباس کیارستمی و افتتاحیه جشنواره بین‌المللی جایزه «عکس ۵» خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره، مهدی شادی‌زاده مستندساز و دبیر جشنواره بین‌المللی «عکس ۵» گفت: هر سال در افتتاحیه جشنواره یک بخشی به بزرگداشت عباس کیارستمی اختصاص دارد که ما سعی می‌کنیم به غیر از سخنرانی افراد مشهور درباره این کارگردان بزرگ یک تجلیل ویژه به شکل سمفونیک از این هنرمند داشته باشیم.
دبیر جشنواره بین‌المللی جایزه «عکس ۵» بیان کرد: سال گذشته این کار با هنر بزرگمهر حسین پور انجام شد. در این دوره تصمیم گرفتیم در کنار وجهه‌های هنری که عباس کیارستمی در سینما، عکاسی و گرافیک داشته، یکی از بدعت‌ها و نوآوری‌های این هنرمند که در سرودن شعر بوده است را در نظر بگیریم.
وی افزود: کتاب اشعار «باد و برگ» عباس کیارستمی جز اشعاری است که ما را با اشعار به شدت مینیمال مواجه می‌کند که شبیه حس و حال هایکوی ژاپنی است اما هایکو نیست چون هفده هجایی نیست اما اشعارش حس و حالی مانند اشعار فوتوریستی روسیه مثل مایاکوفسکی است در نتیجه بیشتر ما می‌توانیم عباس کیارستمی را در اشعار و عکس‌هایش پیدا کنیم.
این مستندساز بیان کرد: در این دوره اشعار عباس کیارستمی به شکل پرفورمنس اجرا می‌شود که نازنین فراهانی خوانش این اشعار را به فارسی بر عهده دارد و بعد آزاده بختیاری این اشعار را به ایتالیایی می‌خواند و آناهیتا ایزد پارسا نوازنده ویولنسل براساس حس و حال اشعار و فضا با موسیقی کلاسیک بداهه نوازی می‌کند.
وی در پایان گفت: همچنین حمید هادی‌نژاد عضو نقاشان سندیکای برلین بر اساس فضا المان‌هایی را بر بوم پنج متری به تصویر می‌کشد. این پرفورمنس در رمپ اصلی موزه هنرهای معاصر در روز یکم تیر سال جاری همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی برگزار می‌شود.
عوامل این جشنواره عبارتند از مهدی شادی‌زاده دبیر جشنواره و شورای سیاستگذاری، علیرضا شادی‌زاده شورای سیاستگذاری، لیلی گلستان شورای سیاستگذاری، لیلی خسرو پناه مشاور هنری، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه.

منبع:خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

«آکتور» جایزه جشنواره سئول را دریافت کرد

سریال «آکتور» جایزه هجدهمین دوره جشنواره درامای سئول در بخش فیلمنامه را دریافت کرد.
2 روز قبل

فیلم «نگهبان شب» نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۴ شد

فیلم سینمایی «نگهبان شب» از میان سه نامزد نهایی، به اتفاق آرا به عنوان نماینده سینمای ایران در مراسم...
5 روز قبل

سوئد «سیزده سالگی» را تجربه می‌کند

فیلم کوتاه «سیزده سالگی» به کارگردانی صمد علیزاده و تهیه‌کنندگی نوید محمدزاده به چهل و دومین جشنواره بین‌المللی آپسلای...
6 روز قبل

«با من فریاد بزن» در راه مکزیک

فیلم کوتاه «با من فریاد بزن» ساخته شیوا مردان‌نیا به عنوان یکی از آثار برگزیده بیستمین جشنواره فیلم کوتاه...
7 روز قبل