خوانش اشعار «باد و برگ» کیارستمی در جشنواره «عکس ۵»

1 سال قبل | 08:58

مهدی شادی‌زاده از خوانش اشعار «باد و برگ» عباس کیارستمی توسط نازنین فراهانی در بزرگداشت عباس کیارستمی و افتتاحیه جشنواره بین‌المللی جایزه «عکس ۵» خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره، مهدی شادی‌زاده مستندساز و دبیر جشنواره بین‌المللی «عکس ۵» گفت: هر سال در افتتاحیه جشنواره یک بخشی به بزرگداشت عباس کیارستمی اختصاص دارد که ما سعی می‌کنیم به غیر از سخنرانی افراد مشهور درباره این کارگردان بزرگ یک تجلیل ویژه به شکل سمفونیک از این هنرمند داشته باشیم.
دبیر جشنواره بین‌المللی جایزه «عکس ۵» بیان کرد: سال گذشته این کار با هنر بزرگمهر حسین پور انجام شد. در این دوره تصمیم گرفتیم در کنار وجهه‌های هنری که عباس کیارستمی در سینما، عکاسی و گرافیک داشته، یکی از بدعت‌ها و نوآوری‌های این هنرمند که در سرودن شعر بوده است را در نظر بگیریم.
وی افزود: کتاب اشعار «باد و برگ» عباس کیارستمی جز اشعاری است که ما را با اشعار به شدت مینیمال مواجه می‌کند که شبیه حس و حال هایکوی ژاپنی است اما هایکو نیست چون هفده هجایی نیست اما اشعارش حس و حالی مانند اشعار فوتوریستی روسیه مثل مایاکوفسکی است در نتیجه بیشتر ما می‌توانیم عباس کیارستمی را در اشعار و عکس‌هایش پیدا کنیم.
این مستندساز بیان کرد: در این دوره اشعار عباس کیارستمی به شکل پرفورمنس اجرا می‌شود که نازنین فراهانی خوانش این اشعار را به فارسی بر عهده دارد و بعد آزاده بختیاری این اشعار را به ایتالیایی می‌خواند و آناهیتا ایزد پارسا نوازنده ویولنسل براساس حس و حال اشعار و فضا با موسیقی کلاسیک بداهه نوازی می‌کند.
وی در پایان گفت: همچنین حمید هادی‌نژاد عضو نقاشان سندیکای برلین بر اساس فضا المان‌هایی را بر بوم پنج متری به تصویر می‌کشد. این پرفورمنس در رمپ اصلی موزه هنرهای معاصر در روز یکم تیر سال جاری همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی برگزار می‌شود.
عوامل این جشنواره عبارتند از مهدی شادی‌زاده دبیر جشنواره و شورای سیاستگذاری، علیرضا شادی‌زاده شورای سیاستگذاری، لیلی گلستان شورای سیاستگذاری، لیلی خسرو پناه مشاور هنری، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه.

منبع:خبرگزاری مهر

اخبار مرتبط

معرفی اعضای شورای سیاست‌گذاری چهل‌ویکمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و رئیس شورای سیاست‌گذاری چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، طی حکمی اعضای شورای...
5 روز قبل

انتشار فراخوان بخش بین‌الملل چهل‌وسومین جشنواره فیلم فجر

فراخوان بخش بین‌الملل چهل‌وسومین جشنواره فیلم فجر با اضافه شدن یک بخش جدید منتشر شد.

اعلام آثار راه‌یافته بخش «فیلم» جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان مشهد

آثار راه‌یافته به بخش «فیلم» شصت‌ و نهمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان مشهد «مهروشید» که از ۱۷ تا ۲۰...
7 روز قبل

مدال نقره جشنواره تاجیکستانی به مهدی آشنا رسید

مهدی آشنا هنرمند عکاس توانست مدال نقره و تقدیر از جشنواره بین‌المللی عکس کوهستان پامیر تاجیکستان را از آن...
1 هفته قبل