نکوداشت مهدی اخوان ثالث برگزار شد

نکوداشت استاد مهدی اخوان ثالث با حضور شاعران و پیشکسوتان زبان و ادبیات فارسی در آرامگاه فردوسی برگزار شد.

به گزارش هنرمشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، این مراسم  در کنار آرامگاه این شاعر معاصر خراسانی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان و خردسرای فردوسی برگزار شد.

براساس این گزارش مراسم نکوداشت مهدی اخوان ثالث با حضور تعداد زیادی از شهروندان، شاعران و پیشکسوتان زبان و ادبیات فارسی برگزار شد.

در این مراسم علیرضا قیامتی؛ قائم مقام خرد سرای فردوسی با قدردانی از اداره کل میراث فرهنگی استان برای همکاری و همراهی در برگزاری مراسم گفت: اخوان ثالث ایرانی‌ترین شاعر پارسی زبان بعد از فردوسی است که دغدغه فرهنگ و زبان فارسی را داشته است.

وی ادامه داد: او با بهره‌گیری از شاهنامه، قهرمانان اسطوره‌ای را زنده کرد. اخوان دل‌بسته و شیدای فرهنگ ایرانی است و در دوران دفاع مقدس با اشعارش از شور و هیجان رزمندگان این دوران دفاع می‌کند.

وی با بیان این که اخوان ثالث از نمادهایی استفاده کرده که موجب پیوستگی جامعه ایرانی شده است، گفت: با زمزمه اشعار اخوان خراسان در دل ما زنده می.شود.

قیامتی به ویژگی های شعر اخوان ثالث اشاره کرد و افزود: اشعار اخوان شکوه ایران را فریاد می‌کرد.

وی تاکید کرد: نگاه اخوان امیدوارانه است و اگرچه برخی آن را نامیدانه می‌دانند، اما فراسوی اشعارش امیدوارانه است.

اجرای برنامه‌های فرهنگی شامل شاهنامه‌خوانی و اجرای ضرب و … از دیگر برنامه‌های این نکوداشت بود.

مهدی اخوان ثالث متخلص به (م. امید) از شاعران معاصر است که دهم اسفند ۱۳۰۷ در مشهد به دنیا آمد و چهارم شهریور ۱۳۶۹ در سن ۶۱ سالگی در تهران در گذشت، آرامگاه او در محوطه آرامگاه فردوسی قرار دارد.

اشعار اخوان ثالث زمینهٔ اجتماعی دارند و گاه حوادث زندگی مردم را به تصویر کشیده‌است؛ همچنین دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی و نیز در بردارنده ترکیبات نو و تازه است.

اخبار مرتبط

نمایشگاه نقاشی بدیل

نمایشگاه انفرادی نقاشی نونا نمازی با عنوان «بدیل» از روز بیست و یکم مردادماه در هنرخانه ی بن بست،...

حضور دو نماینده از مشهد در جشنواره تئاتر شهرزاد

پانزده اثر پذیرفته‌شده «دومین جشنواره تئاتر شهرزاد» توسط هیأت انتخاب این جشنواره اعلام شد. در پی فراخوان دومین جشنواره...

نمایشی درباره ی چند قاف بزرگ

نمایش درباره ی چند قاف بزرگ جدیدترین اثر مرکز تئاتر کربن است که از بیستم مردادماه هر شب ساعت...

راهیابی اثر مشهدی‌ها به جشنواره مولیزه ی ایتالیا

فیلم کوتاه کت و من به نویسندگی و کارگردانی هادی شیبانی از هنرمندان مشهدی به‌عنوان تولید مشترک ایران و...